Články elementu pohybu

Kategorie článků

Zanožení při běhu: častá chyba i klíč k úspěchu

I centimetry jsou důležité. Při běhu se často zaměřuje pozornost jen na kondiční část. To je ale jen jeden díl z celku. Řešíme časy, tepovou frekvenci, to, jak dlouho vydržíme běžet na úrovni anaerobního prahu, jak rychle se tělo zklidní po zátěži, regeneraci a další kondiční faktory. Ovšem na techniku běhu a její malé detaily není prostor a bohužel často ani odborník, který by nám poradil

Běh, fenomén dnešní doby

Může běhat každý? Stejně jako je tomu v módě a dalších odvětvích, i ve fitness jsou vlny, které se vrací. Ať už v podobě funkčního tréninku, kruhových tréninků nebo crossfitu. Moderní název, rádoby nová tvář, ale to vše už tu bylo. Běhání je opět dalším hitem.

Nejlepší čas na změnu

Pokud chci začít něco měnit, je zapotřebí srovnat si hlavu. Už jsme si zde povídali o časté marnosti novoročních předsevzetí a dnes se podrobněji podíváme na celý ten proces správného rozhodnutí, který je důležitý, aby změna – v našem případě v životním stylu, proběhla co nejlépe a pokud možno trvale.

V čem spočívá kouzlo našich chodidel?

Lidské chodidlo se skládá z 26 kostí obalených svaly v délce cca 5,7 m, 107 vazů, žíly, tepny a nervy v celkové délce 1,6 km a stovky tisíc potních žlázek a pórů. Na stavbu obou chodidel tedy připadá 52 kostí z celkového počtu 206 v lidském těle. Architektonický skvost je dále tvořen podélnou a příčnou klenbou nohy.

Záda a co bychom o nich měli vědět?

Slovo „záda“ je široký pojem a každý si pod ním představí jinou část. Mnohdy je neřešíme jen proto, že na ně prostě nevidíme. Ale proč čím dál víc lidí trpí bolestmi zad? Je pouze jedna příčina? Nebo je důvodů, kvůli kterým lidé sáhnou po lécích tlumících bolest, víc? Podívejme se na ně z pohledu pohybu.

Síla dechu

Tak banální věc jako dech řešíme mnohdy pouze ve chvíli, kdy stoupáme po schodech do druhého patra nebo při dobíhání na vlakové nádraží. Jinak je pro nás samozřejmostí. Má tedy smysl zamýšlet se nad samozřejmostmi? Ucpěte si pusu i nos a do minuty uvidíme. S nádechem se rodíme a výdechem opouštíme tento život. Bez dechu není den, bez kvalitního dechu není dobrý den.

Můžeme učit (pohyb) své vlastní děti?

„Mě to dítě vůbec neposlouchá, raději zaplatíme instruktora, on ho to naučí. Častá věta vyřčená z úst rodičů nejen při návštěvě lyžařských středisek. Proč mají rodiče pocit, že je děti neposlouchají? Že nedělají to, co po nich chtějí? Děti pláčou, rodiče zuří.

Dokonalý stroj

Na krátké vzdálenosti dosahuje rychlosti až 37 km/h. Je plně automatizovaný a v běžném režimu dokáže pracovat až 70 let. Některé prototypy se dožívají stovky, pak je považujeme za veterány. Ačkoliv výroba může trvat několik málo minut, samotný vývoj je poměrně náročný.

Jsme stvořeni k běhu?

Běhat dokážeme elegantně a ladně, tak jako těžkopádně a tvrdě. Příroda nás díky napřímení páteře obdařila schopností dýchat nezávisle na pohybové činnosti. Jsme proto jediní svého druhu, a přesto tuto možnost nevyužíváme. Čím to tedy je, že mnohdy nevydržíme běžet ani pár minut? Dýchací systém za roky nečinnosti přestal spolupracovat se srdečně cévním systémem a fungující svaly tak tělo nestačí okysličit. Často lapáme po dechu už po pár zběsilých sekundách.

Jsme stvořeni k běhu? #2

Zapomínáme na rozcvičení, přitom je to jedna z nejdůležitějších částí a mnohdy nezabere ani 5 minut. Máme chodidla, jsme si jich vědomi? Patří jim vůbec některá z našich myšlenek, pokud už se k rozcvičce odhodláme? Na stavbu obou chodidel připadá 52 kostí z celkového počtu cca 206 v lidském těle. To je dost. Architektonický skvost je tvořen podélnou a příčnou klenbou nohy.

ELEMENTÁRNÍ POHYBOVÉ NÁVYKY

21krát je zapotřebí opakovat stejnou věc v pravidelném časovém intervalu a dochází k návyku. V případě pohybu je zapotřebí alespoň 6 týdnů, abych dokázal rozpoznat změnu. I motorické učení má fáze, kdy se s pohybem seznámíme, učíme se ho a osvojujeme, stabilizujeme a upevňujeme. V konečné fázi naučený pohyb využíváme a projektujeme do běžného života a dalších pohybových aktivit. Stejně jako využíváme paměť sluchovou, čichovou, trénujeme i na denní bázi paměť pohybovou. 

NAŠE SRDCE PRACUJE PRO NÁS, PRACUJEME I MY PRO NĚ?

V klidu o sobě dá vědět zhruba 60x za minutu, při maximálním výkonu v jedné minutě až 200x. Zvláštní druh svaloviny, která nemá možnost odfrknout si, kdy se jí zachce, a pokud to opravdu udělá, je „ouvej“. Tato dokonalá lidská pumpa umožňuje rozhánět krev trubicemi i malými trubičkami do všech zákoutí našeho těla. Koordinovaná kombinace systoly a diastoly, tedy stlačení a vypuzení krve, je závislá na mnoha faktorech.