V čem spočívá kouzlo našich chodidel?

V rámci rubriky MNÍŠEK V POHYBU si tentokrát představíme lidské chodidlo a jeho možná poškození.

Lidské chodidlo se skládá z 26 kostí obalených svaly v délce cca 5,7 m, 107 vazů, žíly, tepny a nervy v celkové délce 1,6 km a stovky tisíc potních žlázek a pórů. Na stavbu obou chodidel tedy připadá 52 kostí z celkového počtu 206 v lidském těle. Architektonický skvost je dále tvořen podélnou a příčnou klenbou nohy. Díky spirálovitému kotvení svalů je následně možné napřímení celého našeho těla. Zhruba ve třech letech by měla být noha dotvořena do ideálního funkčního tvaru tak, aby odolávala otřesům i dopadům. Tlumila nárazy a umožňovala nám přirozený pohyb.

Genialita našich chodidel spočívá i v jednom z mikrosystémů, který je promítnut právě na plosce chodidel. Letní měsíce se nabízí k procházkám bosou nohou. Díky tomu se opět dostaneme do přímého kontaktu se zemí a vrátíme se tak ke kořenům lidské přirozenosti. Čím rozdílnější povrch, tím výraznější stimulace chodidel. Při chůzi bez bot po nerovném terénu, nikoliv hladké či kluzké ploše, máme šanci navrátit chodidlům jejich pružnost, elasticitu i sílu. Bez ní nejsou schopny aktivně pracovat a mosty tvořící systém klenby se bortí.

Co asi dokáže poškození ba dokonce zborcení jediné z nich?

Okamžitou destabilitu celého těla, kterou je zapotřebí v jiné části kompenzovat. Pánvi, hrudníku, krční páteři či hlavě. Mohli bychom proto čekat případné bolesti. Varováním ať nám jsou signály našich dětí, které už v předškolním či raném školním věku pláčou bolestivostí nohou, zad, nebo přílišnou únavou. I ta může být způsobena vyšším energetickým výdejem, zejména díky nestabilitě kyčlí a neustálému vychylování těla z rovnováhy. Jedna z možností je s nohou aktivně cvičit, hrát si s prsty, šlapat na Lego, nebo prostě dělat to, co naši předkové dělali odnepaměti. Jít naboso! Proto jsme vytvořili BOSO stezku u Elementu pohybu. Chodidla tak projdou po písku, kamení, šiškách, nebo příjemném lesním mechu. Přijďte si to vyzkoušet.

Zahrajme si na odborníky i my sami

Otisk stopy v písku prozradí například rozložení váhy. To se následně promítne do rozložení váhy našich zad. Jen malá odchylka od neutrální pozice může působit po nějaké době bolest. Vbočený palec nám zase diagnostikuje postavení celé dolní končetiny. Otisk chodidla nám může být nápovědou k vyřešení mnoha zdravotním problémům. Jen je zapotřebí být pozorný a vědět, co hledat.

Starejme se o to, co dokáže být překrásné a funkční.

Autor: Mgr. Michal Elkčner, trenér pilates clinic method & zdravotně-kondičního fitness; Foto: archiv autora

Celý článek zde 

Sdílejte tento článek

Přihlašte se k odběru článků

Ať vám žádný neunikne.

Další články

Lidské tělo jako labyrint

Lidské tělo je doslova labyrintem cest a cestiček, slepých odboček, různých zákoutí, čítající délky tisíců kilometrů. Je mnoho řídících mechanismů, které nám pomáhají na dlouhých cestách udržet rychlost a směr. Mnohdy nevědomky procházíme tunely labyrintu bez jakéhokoliv zaváhání. 

Elementární pohybové návyky

Zvyk je železná košile. Jednou je nikdy, ale dvakrát je zvyk. Je nesnadné zvykat starého psa na obojek. Dobré zvyky se těžko nabývají, ale snadno se s nimi žije. Zlozvyky se snadno získávají, ale život s nimi je obtížný. I přísloví zahrnují zvyky do svých témat a návyky pohybové vyžadují svoji pozornost.

Chcete začít cvičit?

Máte dotaz? Klidně nám napište