Běh, fenomén dnešní doby

Může běhat každý? 

Stejně jako je tomu v módě a dalších odvětvích, i ve fitness jsou vlny, které se vrací. Ať už v podobě funkčního tréninku, kruhových tréninků nebo crossfitu. Moderní název, rádoby nová tvář, ale to vše už tu bylo. Běhání je opět dalším hitem.

Běhalo se vždy a běhat bude, jen nás výrobci sportovních značek oblečou do výraznějších barev, obují nás do speciálních bot a hurá na nějaký ten městský půlmaratón. Spousty článků na téma běhu. Jak při běhání zhubnout, jestli při běhání pálím víc kalorií než v posilovně, jestli běhat bos atd.

Dnes se pojďme věnovat tomu, jestli může běhat každý a jak má vlastně začít.

Často se lidé rozhodnou ze dne na den – začnu běhat. Spíš by mělo být napsáno „chci zhubnout, začnu běhat“. Důvodů proč běhat je hned několik.

  • Finance – běh je oproti jiným sportům finančně velmi nenáročný.
  • Čas – nechci se na někoho vázat a tak si zaběhám, kdy já budu chtít.
  • Relax – jde o čas, který je pouze a jenom můj.
  • Nemám možnost jiného pohybu, nebo jen proto, že je běhání teď „in“.

Běh je úžasný pohyb. Často dnes ale lidé končí kvůli zranění nebo bolestem velmi brzy. Proč? Běhat sice může každý, ale každý ne hned. Nejčastěji začínáme kvůli kilům navíc. Ovšem právě ta nás limitují v nadměrném zatížení páteře, kloubů, šlach či vazů. A i přes pevnou vůli končíme.

Jak tedy nejlépe začít?

Máte-li v úmyslu brát cvičení opravdu vážně a chcete běhat, zajděte na zátěžové testy. Nejdůležitějším údajem pro vás bude tepová frekvence a hodnoty tepů, v nichž je dobré se pohybovat pro ideální spalování tukové složky. Pokud chcete prostě začít a znáte své tělo, pak je dobré nastartovat ho svižnou chůzí, nebo klusem. O tom jak rychle a jak dlouho v dalším článku.

Nejideálnější cestou je nejen běh, ale komplexní trénink společně s kompenzačním cvičením, a strečinkem. Pro lepší představu, v jednom týdnu jít běhat (pro začátek rychle chodit), jít do sportovního centra a zařadit i relaxační formu cvičení v podobě pilates nebo jógy (nejlépe u nás v Centru pohybu & Pilates studio Daniela Mullera). Komplexnost je klíčem k úspěchu.

Pokud vás ale láká opravdu jenom běh, samotný běh, pak začít pozvolna. Pokud se příliš zadýchávám, tak intervalový trénink je pro vás ideální. Intervalový ve smyslu střídání svižného a pomalého tempa, kdy pro začátek převažuje pomalé tempo (chůze). Výbornou variantou intervalu zátěže je běh (chůze) do kopce, nebo zvýšení sklonu na běhacím pásu. Pak není nutná frekvence kroku, ale „tepovku“ tím rozhodně zvednu.

Sečteno podtrženo

Pokud se chci začít věnovat běhu, měl bych zprvu pomalu a volným tempem, abych si odnesl příjemné pocity a vyplavené endorfiny plnily svůj účel. Ideální je mít o sobě co nejvíc informací v podobě zátěžových testů. Jde-li mi o váhu, zařadím nejprve chůzi a komplexní trénink, kdy nabírám svalovou hmotu, která jednak zvyšuje bazální metabolismus, a jednak daleko lépe „pálí“ tukovou tkáň. Mám-li jiné zdravotní problémy, např. ploché nohy, bolesti zad, přednostně řeším problém, teprve pak až obuji tenisky.

Běh nám může dát příjemné pocity a volnost, stejně tak může být pro mnohé destruktivním a nepříjemným. Volba je jen na nás.

 

Autor: Mgr. Michal Elkčner, trenér pilates clinic method & zdravotně-kondičního fitness

Celý článek zde 

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Přihlašte se k odběru článků

Ať vám žádný neunikne.

Další články

Kouzlo doteku

Pevnost, zároveň jemnost, s jakou dokáže naše ruka pracovat, je ojedinělá. V přírodě nenajdeme ani nevyrobíme kvalitnější pracovní nástroj, než je lidská ruka. Dokáže měnit tvar, vnímat jemné vibrace v okolí, vyzařovat teplo, předávat energii. Mnoho alternativních směrů pomocí dotyku léčí. Nemusíme být šamani, abychom při pohlazení starého člověka viděli úsměv na jeho tváři. Miminko se rázem uklidní při dotyku své matky a není zapotřebí jediného slova. Dotekem vyjádříme úctu i respekt.

Element v pohybu

Běh spolu s prvky kompenzačních cvičení ve spolupráci s Danou Čechmanovou.

Chcete začít cvičit?

Máte dotaz? Klidně nám napište