Pokud chci začít něco měnit, je zapotřebí srovnat si hlavu

Už jsme si zde povídali o časté marnosti novoročních předsevzetí a dnes se podrobněji podíváme na celý ten proces správného rozhodnutí, který je důležitý, aby změna – v našem případě v životním stylu, proběhla co nejlépe a pokud možno trvale.

Věřte mi, že vím, o čem mluvím. Jako bývalá instruktorka si velmi dobře pamatuji, jak se v lednu tělocvičny naplnily k prasknutí, ale jen málo nových „novoročních“ nadšenců dotáhlo svůj cíl do konce.

Naopak v rámci hubnoucích kurzů, na kterých jsem se jako cvičitelka také podílela, kde lidé postupovali pomalu krok za krokem (bez ohledu na fantazie o novém lepším kalendářním roce) byly zaznamenány fantastické a hlavně trvalejší výsledky. Ono totiž není tak důležité začít, jako vydržet – to vám řekne každý, kdo si něčím podobným prošel.

Mgr. Michal Elčkner, lektor odborných fitness seminářů, můj dnešní host, hned v úvodu před náhlými změnami, jež se vážou k určitému datu, také varuje a sugestivně se ptá: „Proč to vlastně děláme? Proč prostě nezačneme měnit věci postupně, kdy je možné plynule přejít na nové návyky v podobě stravování i pohybu?“ A hned dodává: „Špatně na tom je mimo jiné to, že máme zajeté koleje, a pokud nám nový režim nevyhovuje, stejně rychle jako jsme začali, se pak  vracíme zpět do původního stavu, tj. našeho normálu.“

 

Jídelníček, pohyb, zkrátka tzv. zdravý životní styl zde na blogu kaloricketabulky.cz probíráme horem dolem a stále dokola. Neškodí to, protože opakování je matka moudrosti. Dnes se však podíváme na položku, o které se zase tolik nemluví, a přesto představuje zásadní věc. Jedno bulharské přísloví totiž prý praví „Hlava řídí, hlava táhne.“ A tak si pojďme říct, proč je ta hlava tolik důležitá z hlediska změny našeho životního stylu.

Co je důležitější než bloumat o nějakém termínu? Najít si podle výše řečeného ten správný stimul, motivaci, to co mě ke cvičení a změně jako takové bude táhnout a přinutí nás vydržet,“  vysvětluje Michal Elčkner.

Za co může hlava?

Z hlediska fyziologie je dokázáno, že ve velmi vysoké zátěži dokáže tělo pracovat cca půl hodiny, než vyčerpá cukry, takhle to alespoň tvrdí na Olomoucké univerzitě,“ dodává  osobní trenér s více než 14tiletou praxí. „Jak je ale možné, že sportovci dokáží na maximum pracovat hodiny?“ ptá se. „Tělo kulhá za hlavou,“ říkali nám na Karlově univerzitě v Praze a to je asi ta vysvětlující odpověď. Trochu si to objasníme…

Jak asi sami víte (a často zde na to poukazujeme), ohledně zdravé lidské stravy se ani odborníci  neshodnou na tom, je-li zdravější jíst vyváženě, nebo se spíše stravovat nyní tolik moderní živou stravu, zda maso ano, či nikoli, atd. Často se pak cítíme bezradní, bez pevných pravidel, případně se upínáme ke krátkodobým komerčním programům, které sice přinášejí rychlé výsledky, ale nejdou dodržovat věčně (nebo na to aspoň nemáme sílu ani chuť).

Motivace jako pilíř úspěchu

Jak tedy najít tu správnou motivaci, která nám vydrží? „Pro mě jako osobního trenéra je tento bod zásadní v naší práci a od něho se odvíjí další spolupráce s klienty, nastavení cílů tréninku a hlavně udržení dlouhodobé motivace a vzájemné spolupráce,“ vysvětluje se zapáleností jemu vlastní Michal Elčkner. Upozorňuje také na to, že odpověď na otázku, proč chce člověk zhubnout, bývá často nedostatečná a tudíž málo motivující. S odpověďmi jako ´jsem tlustá´ nebo ´už je mi malé oblečení´ se setkává denně. Ale to právě nestačí, je to prý příliš jednoduché. Pro uspokojivý výsledek je podle Michala zapotřebí zavrtat se hlouběji. A správný odborník by vám měl pomoci tuto záležitost vlastního chtění rozklíčovat.

Plánovat se vyplatí

Rozhodně má také smysl udělat si plán, nejen dlouhodobý, ale i ten týdenní, krátkodobý,“ radí Mgr. Michal Elčkner, jenž školí i další trenéry, aby uměli vše, co je potřeba. „Bez plánu nejsou cíle, bez cílů nejsou výsledky. Bez výsledků není motivace. Ta je nutná, mám-li uspět,“ dodává rezolutně.

Ale zpět k hlavě. Jak najít to „něco“ co mě do posilky nebo do pohybového studia ke cvičení bude pravidelně přivádět a jak to přeskládat v hlavě? „Nejjednodušší formou je domluva s trenérem. Sice vás to bude něco stát, ale máte závazek vůči němu přijít cvičit. A jako odborník navíc ví, co s vámi dělat a jak to bude nejrozumnější,“ připomíná zásadní pravidlo, o kterém jsme zde již také psali.

Já nemusím, já chci

Chcete trvalé výsledky? Pak slovíčko „musím“ je nutné změnit na „chci“. Ale jak? „Řešením je pravidelnost,“ nabádá Mgr. Michal Elčkner. „Jednadvacet dní si opakuji stejnou věc, a tak vzniká návyk,“ vysvětluje. Navíc upozorňuje, že není třeba hned běhat/cvičit hodinu, ale stačí pár minut. Je to prý dokonce lepší, protože se lidově řečeno nezřídíte, což by vás mohlo odradit od pokračování v dané aktivitě.  Já chci rovná se já to mohu dokázat.

Motivaci je třeba hledat ve všem. „U chůze či běhu si můžete pustit svoji oblíbenou hudbu. Motivací pro vás může být už jen to, že máte vůli skončit dřív v práci a jít ven. To, že ráno vstanete o půl hodiny dřív a jdete si na 15 min zaběhat,“ vyjmenovává příklady zkušený trenér a přidává pár příkladů ze své praxe.  „Trénuji například manžele, kteří chodí třikrát týdně běhat pouze na 15 – 20 minut. Vzhledem k tomu, že jsou oba velmi pracovně vytíženi, je to jejich společný čas a tak ho tráví během a povídáním. Intenzita jejich výkonu není příliš vysoká, ale to vůbec nevadí, neb jsou venku, jsou spolu a mají pohyb, který jim dělá dobře.“

Vše ale bylo o tom, jak nastavit v hlavě, že…
–     ráno musím vstát dříve
–     ráno musím vstát, když děti ještě spí
–     ráno musím vstát, když se mi ale vůbec nechce
–     ráno chci vstát i přes to, že mám zítra trénink s Michalem
–     ráno chci vstát, i když mám náročný den a pracovní večeři
–     ráno chci vstát a vím, že mi je po pohybu tak příjemně
–     já chci a udělám to tak

Co je IQ-SMART a proč je důležitý

Dojít takhle dlouhou cestu není jednoduché, ale co mně pomůže, je můj cíl, který musí být tzv. SMART. Pak je správně nastaven.

S – konkrétní cíl… snížení váhy/snížení procenta tuku je relevantnější
M – měřitelný cíl… 5 kg
A – dosažitelný cíl… 5  kg do měsíce je teoreticky možné, 20 kg nikoli
R – odpovídající cíl… ideální by byly 2,5 až 3 kg za měsíc, aby snížení váhy bylo trvalé
T – časově ohraničený cíl… 1 měsíc

V určitém věku nám ani tolik nejde o shazování kilogramů, ale abychom se zbavili stresu. „Častý cíl cítit se lépe není příliš ideální pro hubnutí, neb jedno ráno se probudím a je mně líp, zítra mně může být hůř,“ rozbírá téma cíle podrobněji Michal a zdůvodňuje: „Potřebuji něco měřitelného – vzdálenost, čas, tělesné obvody, váha, nebo spíš lépe procento tělesného tuku. Pokud se za měsíc dřiny ohlédnu zpět, mohu výsledky porovnat s původními. Pokud se zlepšuji, vím, že jsem na správné cestě. Pokud ne, je dobré něco změnit. Každopádně pokud svou práci zaznamenávám, mám možnost porovnání a ohlédnutí se zpět, ať už ve formě úspěchu či naopak. Krátkodobé cíle udržují motivaci a je nutné si je stanovovat, vždyť to mě dělá šťastným. Například já. Pokaždé si koupím nanuk – Ledňáčka, když jdu nakupovat, za dobře odvedený nákup. Asi špatný příklad v této souvislosti, ale příklad. Lidé se mají odměňovat maličkostmi a dělat si radost hloupostmi, jenž je činí šťastnými,“ vysvětluje fitness sympaťák logicky přínosy zaznamenávání svého tréninkového deníku.

Tělo ani mysl neznají hranice

Leonardo Di Caprio ve filmu Počátek dokázal zasadit myšlenku a změnit tak budoucnost. Neo v Matrixu dokázal myšlenkou ohnout lžíci, Čtyři dohody od Dona Miguele Ruize radí, jak mít spokojený život na základě myšlení a mohl bych jmenovat spousta dalších příkladů,“ vypráví nadšeně Michal Elčkner. „Když se podíváte na manžele po 20 letech soužití, často bývají vzhledově velmi podobní. Jak to? No protože se na základě společného myšlení mění i podoba jich samých. V knize od Marly Morganové Poselství od protinožců je psáno o místních domorodcích z Austrálie, kteří se dorozumívají telepaticky. V dalších motivačních knihách se píše ´představujte si, že jste šťastní a myslete na´a ono na tom skutečně něco je,“ říká rozhodně trenér, který denně pomáhá srovnat hlavy i těla řadě klientů.

Náš mozek je neprobádaná oblast a my využíváme jen nepatrnou část,“ dodává na vysvětlenou někdy nevysvětlitelných dějů. Ale pozor, varuje odborník: „Cíl je pro nás důležitý, ale nesmíme se na něho až příliš upnout v podobě malicherného a naprosto přesného počítání přijatých kalorií a odvedeného výkonu.

Cesta je cíl

Že si přejete a ono stále nic? A upínáte se také k lepším zítřkům v podobě podmínek „až zhubnu, budu šťastná“ aj. Tak na to pozor.

„Neříkám, že stačí pomyslet na a ono se tak stane, ale říkám, že hlava je klíčem k tomu všemu. Ať už nám někdo pomůže, nebo najdeme cestu sami. Ve filmu Osamělý bojovník říká mistr svému žákovi: Co pro tebe bude znamenat, až dosáhneš zlaté olympijské medaile? Budu vítěz a budu slavný. No a co se stane, když ji nezískáš? Nevím, nic. Cesta. Cesta má být náš cíl, na které si užijeme každičkou chvilku daného momentu, ať už získám zlato, nebo jsem několikátý v řadě.“

Souhlasím s Michalem, že přesně to vyjadřuje heslo  Sokolů „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Vizitka hosta

Mgr. Michal Elčkner

IQ pohyb –  inteligentní vzdělávání v oblasti fitness

Celý článek zde

Sdílejte tento článek

Přihlašte se k odběru článků

Ať vám žádný neunikne.

Další články

Lidské tělo jako labyrint

Lidské tělo je doslova labyrintem cest a cestiček, slepých odboček, různých zákoutí, čítající délky tisíců kilometrů. Je mnoho řídících mechanismů, které nám pomáhají na dlouhých cestách udržet rychlost a směr. Mnohdy nevědomky procházíme tunely labyrintu bez jakéhokoliv zaváhání. 

Elementární pohybové návyky

Zvyk je železná košile. Jednou je nikdy, ale dvakrát je zvyk. Je nesnadné zvykat starého psa na obojek. Dobré zvyky se těžko nabývají, ale snadno se s nimi žije. Zlozvyky se snadno získávají, ale život s nimi je obtížný. I přísloví zahrnují zvyky do svých témat a návyky pohybové vyžadují svoji pozornost.

Chcete začít cvičit?

Máte dotaz? Klidně nám napište